Aktualności - Ulanów

Sołtysi szukali jaj

18.08.2010
0 0 0 0
Ulanów

Szukanie jajek w wozie z sianem, slalom w taczkach, mielenie w żarnach. To tylko niektóre konkurencje, którym musieli sprostać sołtysi z powiatu niżańskiego podczas V Turnieju Sołtysów Bieliniec 2010.

 
Na kilkadziesiąt zaproszonych do udziału w turnieju sołectw w szranki odważyło się stanąć jedynie osiem drużyn. Ale i konkurencje przygotowane przez organizatora zawodów - Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec – do łatwych nie należały. Za to były niezwykle widowiskowe. Sołtysi i ich drużyny rywalizowały w slalomie na taczkach, poszukiwaniu jaj w wozie pełnym siana, rżnięciu piłą drewnianych kloców mieleniu zboża w żarnach i przeciąganiu liny. W nagrodę za dzielną postawę sportową sołtysi mieli przywilej pływania po rzeczce Jarudze w świńskim korycie. Były też konkurencje dla publiczności: pary małżeńskie rywalizowały w slalomie na taczkach, a burmistrz Stanisław Garbacz i starosta Władysław Pracoń ścigali się w opróżnieniu z mleka butelki dla niemowląt. W ssaniu mleka przez smoczek starosta okazał się niedościgniony. Nie zabrakło też występów scenicznych. Fryderyk Marchut z Bielińca dał pokaz tańca nowoczesnego, aktorzy z GCK w Harasiukach przedstawili skecz zatytułowany „W wiejskiej chacie po wypłacie” a kapela flisacka z Ulanowa przypomniała kilka ludowych przyśpiewek.
A oto wyniki turnieju: I miejsce – Bieliniec, II miejsce – Dąbrowica, III miejsce – Nowa Wieś. Te drużyny zostały nagrodzone pucharami, statuetkami i sprzętem AGD. Pozostałe sołectwa, a więc Jastkowice, Wolina, Krzywdy, Dąbrówka i Kurzyna otrzymały pamiątkowe statuetki. Była tez nagroda dla najgorszego sołtysa, a tytuł ten zdobył Czesław Pyz z Jastkowic.
- Turniej już na stałe wszedł do kalendarza naszych bielinieckich imprez – mówi Wacław Piędel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec. - I na pewno wystartuje również w przyszłym roku. Jednak liczymy na to, że na szerszą skalę.
 
  
 


Źródło: www.ulanow.pl